workstation-336369_1280

Self-publishing wśród pisarzy, także tych najbardziej znanych, ma długie tradycje. Mark Twain założył własne wydawnictwo, aby samodzielnie opublikować Przygody Hucka Finna, a Stephen King zdecydował się prezentować fanom kolejne rozdziały swojej powieści The Plant w formie e-booków udostępnianych na swojej stronie internetowej. Obydwa przedsięwzięcia okazały się sukcesem, kładąc podwaliny pod rozwój self-publishingu i działania innych autorów.

Motorem napędzającym współczesny self-publishing w Stanach Zjednoczonych okazał się założony w 1995 roku sklep internetowy Amazon.com, który szybko stał się najbardziej znaną księgarnią on-line. W 2007 roku Amazon wypuścił na rynek Kindle: przenośne urządzenie do czytania e-booków oraz gazet elektronicznych, wykorzystujące nowoczesny ekran wykonany w technologii papieru elektronicznego E-ink. Ten popularny czytnik przyczynił się do szybkiego wzrostu popularności książek elektronicznych, a łatwość publikowania e-booków w Amazonie sprawiła, że kolejni pisarze decydowali się na samodzielne wydawanie swoich książek i ich dystrybucję w Internecie.

Wspierany przez nowe technologie rynek self-publishingu w USA prezentuje się imponująco, a ilość publikacji rośnie z roku na rok. Zajmująca się analizą rynku wydawniczego firma Bowker przygotowała raport, w którym przeanalizowała ilość książek, zarówno papierowych, jak i elektronicznych, wydanych za pośrednictwem platform dla self-publisherów, takich jak CreateSpace, Smashwords i Lulu. Raport pokazuje bardzo szybki wzrost liczny autorów, którzy samodzielnie publikują swoje książki:

 

Rok 2007 r. 2008 r. 2009 r. 2010 r. 2011 r. 2012 r.
Ilość tytułów 74 997 85 468 111 359 152 871 246 912 391 768

 

Cały raport dostępny Tutaj

Raport uwzględnia tylko tytuły, które posiadają numer ISBN, co w dużej mierze pozwala wyeliminować pozycje, które ukazały się niskim nakładem tylko na potrzeby autora, nieprzeznaczone do regularnej dystrybucji. W ciągu 6 lat liczba książek samodzielnie wydanych przez autorów wzrosła o ponad 420%. Obecnie szacuje się, że prawie połowa e-booków dostępnych na Amazonie to pozycje przygotowane bez wsparcia wydawnictw, a ich rosnąca popularność pokazuje, że pisarze coraz chętniej sięgają po self-publishing.

Więcej informacji na temat self-publishingu na WydacKsiazke.pl

 

Categories: Bez kategorii

Leave a Reply5 × = trzydzieści pięć

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1
„Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej“
Copyright © 2024 wydacksiazke.pl