Lost in thoughts. Thoughtful young man in shirt and tie writingJak wydać własną książę? Zasadniczo można zrobić to na dwa sposoby, z których każdy ma pewne wady i zalety. Pierwsza, tradycyjna droga to nawiązanie współpracy z jednym z działających na rynku wydawnictw, które zajmie się całym procesem wydawniczym. Druga droga to coraz bardziej popularny self-publishing, czyli samodzielne wydanie książki. Zanim podejmiesz decyzję, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, warto bliżej przyjrzeć się blaskom i cieniom współpracy z wydawnictwem oraz samopublikowania.

 

Jedną z zalet współpracy z wydawnictwem jest wygoda oraz możliwość powierzenia większości zadań doświadczonym specjalistom. Jeżeli Twoja książka przejdzie przez gęste sito selekcji, w pracy nad jej ukazaniem się na rynku wezmą udział osoby odpowiedzialne za redakcję i korektę tekstu oraz przygotowanie materiałów do druku, a także graficy specjalizujący się w projektowaniu okładek. Ty sam, w oczekiwaniu na efekt końcowy, będziesz mógł skupić się na tworzeniu kolejnych tekstów.

 

Decydując się na współpracę z nowym autorem wydawnictwo inwestuje swój czas i fundusze, dlatego też dołoży starań, aby publikacja sprzedała się jak najlepiej. Twoja książka będzie dostępna w księgarniach, a zorganizowane akcje promocyjne zachęcą czytelników do zakupu. Dzięki temu nie musisz troszczyć się o promocję i dystrybucję, czekając aż pierwsze wpływy zasilą Twoje konto.

 

Warto pamiętać, że decydując się na współpracę z autorem, wydawnictwa kierują się kryteriami, które czasami ciężko spełnić. Rozsyłanie kopii książki do poszczególnych firm wymaga czasu i nie gwarantuje niestety, że ktokolwiek poświęci choć chwilę na zapoznanie się z Twoją pracą. Jeżeli jednak tekst spotka się z zainteresowaniem, musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować na liczne kompromisy. W większości przypadków wydawnictwa nie są skłonne do podejmowania ryzyka i wolą zainwestować w książkę, która trafi do możliwie jak najszerszego grona czytelników. Często oznacza to, że jako autor będziesz musiał dokonać mniej lub bardziej poważnych zmian w swoim tekście, dostosowując go do oczekiwań publiczności, a także do wskazówek pracowników wydawnictwa. Dodatkowo coraz częściej zdarza się, że wydawnictwa oczekują od Autora partycypowania w kosztach przygotowania i wydrukowania książki.

 

Swoboda twórcza jest niewątpliwie jedną z największych zalet self-publishingu. Jeżeli doskonale wiesz, jak powinna wyglądać Twoja książka, i nie chcesz iść na kompromisy, spróbuj wydać ją samodzielnie. Decydując się na tą opcję, zyskujesz pełną kontrolę nad tekstem i nie musisz godzić się na żadne ustępstwa w zakresie fabuły, stylu ani treści. Warto mieć na uwadze, że bardzo często tekst, który został odrzucony przez duże wydawnictwa, nie jest wcale gorszy. Wiele książek, które nie uzyskały aprobaty żadnego wydawnictwa, odniosło sukces i trafiło w gust czytelników, więc nie ma powodu, aby Twojego dzieła nie spotkał taki sam los.

 

Wydając książkę samodzielnie jesteś całkowicie odpowiedzialny za powodzenie przedsięwzięcia, ale także cieszysz się pełnymi profitami, jeżeli osiągniesz sukces. Sam decydujesz, za jaką cenę chcesz sprzedać swoją powieść, zbiór opowiadań lub tomik poezji, a jeśli znajdą się chętni do dokonania zakupu, cały zysk trafia do Twojej kieszeni. Nie musisz dzielić się tantiemami z wydawcą, a jeśli okaże się, że Twoja książka stanie się bestsellerem, różnica w zyskach może być naprawdę znacząca.

 

Decydując się na samodzielne wydanie książki stajesz się kowalem swojego losu, co wiąże się z wieloma trudami na co dzień. Zanim książka ujrzy światło dzienne, będziesz musiał samodzielnie zadbać o korektę i skład tekstu, poznasz zasady umieszczania grafik w tekście do druku, zaprojektujesz własną okładkę i dokonasz wielu innych rzeczy, o których dotychczas nie miałeś pojęcia. Jako self-publisher nie będziesz miał do dyspozycji sztabu wykwalifikowanych specjalistów i będziesz musiał sam wykonać zadanie, nad którym w wydawnictwie pracuje cały zespół. Ciężka praca może być wadą samopublikowania, jednak satysfakcja z wykonanego zadania okaże się satysfakcjonującą nagrodą.

 

Minusem self-publishingu są bez wątpienia koszty związane z przygotowaniem materiałów i drukiem, które autor pokrywa samodzielnie. Inwestycja może zwrócić się w postaci wpływów ze sprzedaży, jednak aby tak się stało, musisz najpierw zadbać o odpowiednią promocję i dystrybucję książki. Warto zdecydować się na współpracę z portalem WydacKsiazke.pl, który oferuje wsparcie w dystrybucji w modelu druku na życzenie, która polega na tym, że książka drukowana jest na każde zamówienie klienta. Zaletą jest fakt, że Autor otrzymuje prowizyjne wynagrodzenie od sprzedaży i nie pokrywa kosztów druku.

 

Planując wydanie książki warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje i wybrać model, który zapewni największą satysfakcję i pozwoli osiągnąć najlepszy efekt. Podejmując decyzję o współpracy z wydawnictwem lub rozpoczęciu kariery self-publishera weź pod uwagę także swoje predyspozycje, tak aby cały proces stał się nie tylko ciężką pracą, ale także przyjemnością.

 

Więcej na temat self-publishingu na WydacKsiazke.pl

 

Categories: Blog

Leave a Replytrzy − = 1

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1
„Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej“
Copyright © 2024 wydacksiazke.pl