Blank paper waiting for idea

Self-publisherzy, którzy samodzielnie przygotowują swoją książkę, powinni zapoznać się z podstawowymi zasadami formatowania tekstu do druku oraz na potrzeby wydania elektronicznego. Nie poprawnie sformatowany tekst sprawia, że nawet najciekawszą książkę trudno się czyta, a źle dobrany rozmiar i krój czcionki męczy wzrok już po kilkunastu minutach. Warto zadbać o estetykę, wyeliminować błędy oraz zastosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym książka zaprezentuje się doskonale zarówno na papierze, jak i w formacie elektronicznym.

 

Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór kroju czcionki, między innymi dopasowanie jej do rodzaju publikacji. Fonty szeryfowe, charakteryzujące się efektownymi pogrubieniami i ozdobnymi elementami, takie jak Times New Roman, dobrze prezentują się na papierze, nadając książce atrakcyjny i elegancki styl. Z kolei bezszeryfowe, takie jak Tahoma oraz Arial, znacznie lepiej prezentują się w e-bookach. Łatwiej rozpoznać znaki pisane przy użyciu takich czcionek, co ma szczególnie duże znaczenie przy tekstach przygotowywanych na czytniki e-booków. Mając na względzie komfort czytelników, warto wybrać jeden krój czcionki i konsekwentnie trzymać się go w całej publikacji.

 

Poza krojem czcionki możesz stosować także różne rodzaje podkreślenia najważniejszych treści, wykorzystując wytłuszczenie, kursywę i podkreślenie. Podstawową zasadą, której warto się trzymać, jest ustalenie przejrzystego schematu stosowania wyróżnień, np. pisanie kursywą słów obcojęzycznych, wytłuszczanie słów-kluczy użytych w tekście itd. Sposobem na przygotowania przejrzystego, czytelnego tekstu, jest konsekwentne stosowanie wyróżnień i nie łączenie różnych ich typów.

 

Niezwykle ważnym elementem formatowania jest interlinia. Zbyt duży odstęp pomiędzy wierszami powoduje, że tekst wydaje się monotonny i trudno skupić na nim wzrok, z kolei zbyt mały sprawia, że całość jest mało czytelna. Uniwersalnym rozwiązaniem jest stosowanie 1 punktowej interlinii w całym tekście. Równie ważnym elementem składu jest wybór odpowiedniego wyrównania. W przypadku e-booków warto unikać pełnego justowania, które na niektórych czytnikach może dawać mało czytelny efekt. Polecanym rozwiązaniem jest wyrównanie dłuższych tekstów do lewej, co pozwala zachować przejrzystość i ułatwia czytelnikom skupienie się na treści.

 

Przygotowując książkę na platformie WydacKsiazke.pl możesz skorzystać z edytora, w którym dostępne są różne style formatowania. Posługując się przygotowanymi przez profesjonalistów schematami dla tekstów do druku oraz dla e-booków zyskasz pewność, że wszystkie elementy tekstu stworzą spójną, przejrzystą całość.

 

Sprawdź szczegóły na WydacKsiazke.pl

 

Categories: Bez kategorii

Leave a Replypięć + = 7

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1
„Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej“
Copyright © 2024 wydacksiazke.pl