Fotolia_57481023_S

Czym jest numer ISBN?

ISBN (ang. International Standard Book Number) to nic innego jak Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki. Jest to niepowtarzalny, składający się z 13 cyfr, numer identyfikacyjny nadawany książkom oraz innym wydawnictwom, między innymi broszurom, mapom i filmom edukacyjnym. ISBN służy przede wszystkim identyfikacji w katalogach wydawniczych i wykazach księgarnianych, monitorowaniu danych dotyczących sprzedaży i zarządzaniu tantiemami, ułatwia także wyszukiwanie w zbiorach bibliotecznych i księgarniach internetowych. Numer ten jest wykorzystywany we wszystkich sieciach dystrybucji, dlatego jeżeli planujesz wydać, a następnie sprzedawać swoją książkę, to powinieneś zatroszczyć się o jego nadanie.

Jak uzyskać numer ISBN?

W Polsce Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki jest nadawany przez Krajowe Biuro ISBN działające przy Bibliotece Narodowej. Aby uzyskać numer, należy wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie dostarczyć go osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną na adres Biblioteki Narodowej. Skan wypełnionego formularza można także przesłać mailem na adres bnisbn@bn.org.pl.

Wzór wniosku o nadanie numeru ISBN znajdziesz na stronie www.bn.org.pl.

Przed końcem 2014 roku Krajowe Biuro ISBN planuje wdrożenie nowoczesnego systemu, dzięki któremu autorzy i wydawcy będą mogli pobierać numery identyfikacyjne on-line, bez konieczności wypełniania i przesyłania tradycyjnych wniosków.

Składając wniosek o przystąpienie do systemu ISBN i przyznanie puli numerów warto pamiętać, że książki papierowe oraz elektroniczne są traktowane jako dwa odrębne wydawnictwa. Dlatego też obie wersje powinny zostać opatrzone różnymi numerami identyfikacyjnymi.

Kto powinien starać się o nadanie numeru ISBN?

Mimo iż teoretycznie możliwe jest wydanie książki bez numeru ISBN, warto poświęcić czas na jego uzyskanie. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami i nie wymaga dopełnienia skomplikowanych formalności, może natomiast okazać się niezwykle korzystne, również dla self-publisherów. Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki jest niezbędny między innymi do zawarcia umowy dystrybucyjnej na platformie WydacKsiazke.pl, dzięki której Twoja książka znajdzie się w ofercie partnerskich księgarni serwisu. Nie bez znaczenia są także regulacje dotyczące rozliczeń podatkowych, na mocy których książki posiadające numer ISBN objęte są 5 % podatkiem VAT, w przeciwieństwie do wydawnictw dystrybuowanych bez tego numeru, obciążonych 23 % VATem. Warto postarać się o nadanie książce numeru ISBN, ponieważ dzięki temu Twoje wpływy ze sprzedaży będą większe.

Sprawdź szczegóły na WydacKsiazke.pl

 

Categories: Blog

Leave a Replysiedem + 8 =

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1
„Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej“
Copyright © 2024 wydacksiazke.pl