Set of book icons in flat design style.

Wprawdzie przysłowie przestrzega przed ocenianiem książki po okładce, jednak trudno zaprzeczyć, że jej wygląd ma znaczenie. Warto zadbać, aby książka pozytywnie wyróżniała się na tle swojej konkurencji, a okładka przykuwała wzrok atrakcyjnym designem. Możesz oczywiście skorzystać z pomocy grafika i zamówić profesjonalny projekt, ale równie dobrze możesz przygotować go samodzielnie.
Prace nad projektem warto rozpocząć od przejrzenia okładek innych książek z podobnej kategorii. Dokładny research pozwoli Ci poznać aktualne trendy, a także uniknąć wielu błędów. Przeglądając okładki wybierz te, które w ogóle Ci się nie podobają oraz te, które od początku zachęcają do otworzenia książki i zastanów się, dlaczego budzą takie a nie inne emocje, a następnie wykorzystaj tą wiedzę. Inspiruj się najlepszymi pracami, aby samodzielnie stworzyć najlepszą okładkę dla własnej książki.

 

Pamiętaj, że Twoja książka będzie dystrybuowana zarówno w księgarniach tradycyjnych jak i internetowych, więc przygotuj okładkę, która będzie się dobrze prezentowała także w miniaturze. Unikaj stosowania zbyt wielu drobnych elementów, które po pomniejszeniu będą mało czytelne, a tym samym nie zainteresują potencjalnego czytelnika. Ta sama zasada odnosi się także do e-booków, których okładki muszą atrakcyjnie wyglądać w ofercie księgarni internetowych.

 

Okładka Twojej książki powinna odzwierciedlać jej zawartość, dlatego poświęć chwilę na przemyślenie, co za jej pomocą chciałbyś przekazać czytelnikowi. Jeżeli wydajesz książkę kulinarną, być może warto zainteresować odbiorców atrakcyjnymi zdjęciami potraw, które z pewnością przyciągną uwagę i zachęcą do wypróbowania przepisów. Możesz także wykorzystać rysunki i inne grafiki, które podkreślą styl i zawartości książki. Barwna ilustracja jednej ze scen powieści lub portret głównego bohatera z pewnością pobudzą wyobraźnię i zachęcą do zapoznania się z treścią.

 

Chociaż okładka książki to przede wszystkim projekt graficzny, nie zapominaj o treści, którą chcesz na niej umieścić. Tytuł oraz imię i nazwisko autora powinny być dobrze widoczne, dlatego warto zadbać o wybór czcionki. Ważne, aby była ona dobrze czytelna i ładnie komponowała się z projektem graficznym. Do eleganckiej, prostej okładki powieści lub zbioru reportaży będą pasowały klasyczne fonty, z kolei do bardziej awangardowych projektów możesz dobrać fantazyjne kroje czcionki, które podkreślą charakter książki.

 

Jeżeli nie masz pomysłu na własny projekt okładki, skorzystaj z gotowych szablonów dostępnych na WydacKsiazke.pl. W kreatorze okładek będziesz mógł wybrać jeden z dostępnych motywów graficznych, zdefiniować dowolne kolory oraz dodać własne zdjęcia lub teksty. To doskonała opcja przede wszystkim dla autorów, którzy wolą skorzystać z gotowych projektów graficznych przygotowanych przez specjalistów.

 

Sprawdź szczegóły na WydacKsiazke.pl

 

Categories: Bez kategorii

Leave a Reply+ 9 = dwanaście

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1
„Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej“
Copyright © 2024 wydacksiazke.pl