Istnieje dziś coraz więcej możliwości, dzięki którym zwykły człowiek może cieszyć się wydaną książką i to w różnych formatach.
Jedną z nich jest platforma Wydać Książkę, którą omówię w tym artykule.
Tak piszą o sobie:
Naszym celem jest propagowanie idei selfpublishingu poprzez uproszczenie procesów wydawniczych. Chcemy by proponowane przez nas rozwiązanie ułatwiło Autorom zaistnienie na rynku książki. Wydacksiazke.pl to pierwszy automatyczny system do tworzenia publikacji książkowych, który umożliwia samodzielne przygotowanie profesjonalnych plików produkcyjnych. Korzystanie z naszego systemu nie wymaga dużego nakładu pracy i środków finansowych.
Przygotowane książki możemy rozprowadzać sami, albo i sprzedawać przez sieć księgarni. Wygenerujemy też sobie pliki PDF, EPUB oraz MOBI.
Jak rozumiemy self-publishing?
W maju 2014 podczas poprzednich Warszawskich Targów Książki byłem na ciekawym panelu zorganizowany przez wydacksiazke.pl, gdzie odbyła się dyskusja na temat znaczenia self-publishingu.
Ta forma wydawania jest często krytykowana przez przedstawicieli świata wydawniczego, bo brak kontroli ze strony wydawcy doprowadza do publikowania grafomanii.
Ale sytuacja jest o wiele prostsza – self-publishing to rozwiązanie w dwóch przypadkach:
- Albo to co chcesz wydać nie znajduje zainteresowania wydawców; fakt, może to być grafomania, ale może też być temat bardzo niszowy, dla którego wydawca nie widzi potencjału rynkowego.
- Albo… to Ty nie jesteś zainteresowany tradycyjnym obiegiem wydawniczym.Są ludzie, którzy swój tomik wierszy czy zbiór opowiadań chcą po prostu mieć w 50 albo 100 egzemplarzach i rozdawać znajomym – z kolei e-booka umieścić na swojej stronie internetowej do pobrania.
W dużej mierze do tej drugiej grupy skierowany jest serwis wydacksiazke.pl.
Przy jego pomocy bez żadnej technicznej wiedzy możemy przygotować swoją książkę drukowaną oraz e-booka, rozprowadzić go po rodzinie – a jeśli chcemy, to i sprzedawać. Platforma umożliwia też dystrybucję:
Dystrybucja książki papierowej odbywa się w modelu druku na życzenie, co oznacza, że książka będzie wydrukowana bezpośrednio na każde zamówienie klienta. W takim rozwiązaniu otrzymujesz wynagrodzenie od sprzedanego egzemplarza, sam ustalasz jego wysokość w momencie zlecania dystrybucji. Do rozpoczęcia współpracy konieczne jest posiadanie nr ISBN do wersji papierowej i elektronicznej, a także podpisanie umowy. Twoja książka znajdzie się w ofercie księgarń partnerskich maksymalnie w ciągu kilku tygodni.
Do księgarń współpracujących z serwisem należą Empik.com, Merlin.pl, naukowa.pl, czytam.pl, wyczerpane.pl, prus24.pl, eksiegarnia.pl, Ibook.net.pl, szkolna.info.
Ile to będzie kosztować?
Ze strony głównej wybieramy „Oblicz swój projekt” i widzimy kalkulator, w którym wybieramy różne opcje dotyczące książki m.in.
- Źródło treści – plik Word albo PDF, ale przy PDF e-wydanie będzie miało wycenę indywidualną, jak wiemy ten format nie daje się tak łatwo konwertować.
- Parametry wydania papierowego: rodzaj oprawy, format, rodzaj papieru, rodzaj okładki
- Liczbę stron
- I liczbę egzemplarzy do druku
W prawej kolumnie wyświetli się szacowana kwota. Przykładowo za 30 egzemplarzy po 50 stron z domyślnymi ustawieniami zapłacimy 674 zł – w tym również przygotowanie e-wydania.
Cena nie obejmuje korekty i redakcji, tę jednak można również zamówić za pośrednictwem platformy.
Jak przygotować książkę z platformą wydacksiazke.pl?
Najpierw trzeba założyć konto (podajemy e-mail i nazwisko), potwierdzamy rejestrację i przechodzimy do działu „Stwórz książkę”. Po zalogowaniu widzimy panel z naszymi książkami oraz zarządzaniem zamówieniami oraz sprzedażą.
Postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście przygotowanie książki jest takie proste. Wziąłem plik ze swoją książeczką „Poznaj nową stronę e-czytania”, która powstała na bazie artykułów dla lubimyczytac.pl.
Krok 1 – wybór formatu
Zaczynamy od wyboru formatu źródłowego książki – najlepiej mieć plik DOC i tego co chcemy wydać – czy będzie to jednocześnie papier i e-book, czy tylko jedna z tych form.
Krok 2 – dane książki
Wpisujemy tutaj wszystkie metadane książki, przy czym jeśli książka ma trafić do księgarń – powinniśmy w Bibliotece Narodowej zdobyć numer ISBN.
Krok 3 – format książki
Do wyboru trzy formaty
Krok 4 – personalizacja
Druk cyfrowy daje możliwość osobnej dedykacji dla każdego odbiorcy. Możemy sobie wyobrazić tomik wierszy podpisany indywidualnie imieniem każdej osoby z rodziny. Hurtową personalizację ułatwia możliwość załadowania pliku z opisami.
Krok 5 – wgrywamy plik
Faktycznie, trwało to około 2 minut.
Krok 6 – edycja pliku
Przechodzimy do wizualnego edytora, w którym sprawdzamy czy książka zaimportowała się poprawnie – i w razie potrzeby poprawiamy formatowanie, dbając m.in. o nagłówki, przypisy czy spis treści.
Moja książka zaimportowała się prawie poprawnie – prawie, bo nie wiedzieć czemu wszystkie akapity zmieniły się w wypunktowania. Może dlatego, że użyłem nowszej wersji Worda.
Edytor jest bardzo wygodny, choć brakowało mi obsługi skrótów klawiszowych np. CTRL+Z.
Krok 7 – styl druku
Wybieramy sobie spośród kilku możliwych styli wersji drukowanej.
Krok 8 – opcje książki
Tutaj precyzujemy liczbę egzemplarzy, która będzie wydrukowana dla nas oraz rodzaje okładki i oprawy.
Cały czas na górze strony widzimy szacunkową wycenę, której szczegóły możemy podejrzeć – tutaj już dla faktycznej liczby stron w książce.
Komunikat podkreśla, że samo korzystanie z systemu jest darmowe – możemy upiększać naszą książkę do woli, płacimy dopiero na końcu – w momencie zlecenia składu i druku.
Krok 9 – projekt okładki
Jak widać, dostępne szablony nie są szczytem estetyki, ale możemy się nimi pobawić i coś pewnie nam wyjdzie. Alternatywą jest oczywiście wgranie swojej okładki przygotowanej osobno – ewentualnie ograniczenie się do prostych, stonowanych kolorów i wstawienie swojej ilustracji.
Krok 10 – Pobieramy pliki
I oto mamy już gotowe pliki PDF z treścią książki. Do tego etapu można dojść bezpłatnie – wygenerowanie PDF jest więc gratis.
Krok 11 – Styl e-booka
Teraz określamy wygląd e-booka, m.in. wybieramy osadzoną czcionkę w plikach EPUB.
Krok 12 – Dystrybucja
Poza egzemplarzami drukowanymi dla nas, możemy też oddać książkę do dystrybucji. Warunkiem, jak wspomniałem wyżej jest numer ISBN oraz podpisanie umowy wydawniczej. Określamy tutaj cenę i swoją marżę.
Krok 13 – Nasz nakład
Te egzemplarze, za których druk płacimy mogą być wysłane do nas, albo na wiele adresów – np. do odbiorców, dla których są dedykowane.
I to tyle. Następnym etapem jest wystawienie faktury i płatność, czego nie testowałem, wkleję tylko jak to wygląda w pliku pomocy.
Do naszej książki mamy później dostęp przez panel wydawniczy.
Tych kroków jest sporo, ale ich przejście zajęło mi kilkanaście minut – w praktyce najwięcej czasu można spędzić na formatowaniu książki i przygotowaniu okładki – reszta to decyzje na temat kształtu naszej książki.
W dziale Wiedza znajdziemy kilka instrukcji dotyczących różnych części procesu przygotowania książki.Trochę porad jest też na blogu.
Podsumowanie
Serwis Wydać Książkę nie jest pełną platformą DTP dla zawodowców – ale swoją rolę spełnia bardzo dobrze. Jeśli chcemy zrobić sobie kilkadziesiąt sztuk książek papierowych oraz dodatkowo e-booka – serwis zapewnia dość szybką ścieżkę.
Nie ma więc barier dla self-publishingu, jeśli tylko mamy pomysł, plik z książką i niewielkie fundusze na opłacenie druku. Jeśli więc myślałeś o przygotowaniu swojej książki, warto przetestować ten serwis.
- Jeśli odwiedzimy Targi Książki w Krakowie, do niedzieli 26 października możemy porozmawiać z twórcami Wydać Książkę na stoisku D67.
Robert Drózd – absolwent SGH w Warszawie, od roku 2004 w ramach swojej firmyWebAudit zajmuje się poprawą użyteczności serwisów internetowych. Od roku 2010 prowadzi bloga swiatczytnikow.pl, poświęconego tematyce e-booków i czytników, którego odwiedza miesięcznie ponad 100 tysięcy osób.